Wyspy zwiększają limity na płatności kartą

Jeszcze niedawno karty wyposażone w moduł bezstykowy wywoływały kontrowersje związane z bezpieczeństwem transakcji. Podczas gdy nadal mogą stanowić powód do dyskusji na temat ochrony środków, na Wyspach Brytyjskich zwiększono limit pojedynczej transakcji.

W Polsce karty zbliżeniowe spotkały się z dość ciepłym przyjęciem i bardzo szybko stały się popularne. Największą rolę w tym drugim odegrały rodzime banki, które poniekąd bez pytania w znakomitej większości wprowadziły zmodernizowany nośnik nie proponując przy tym zamiennika z wyłączoną funkcją bezdotykowych płatności. Co prawda wywołało to pewne zaniepokojenie, ale kolejne badania wykazywały, że – mimo technologicznych możliwości dokonywania oszustw – statystyki kradzieży prezentowały się na podobnym, śladowym poziomie, co w przypadku kart wyposażonych w elektroniczny chip. Banki pod naciskiem m.in. Komisji Nadzoru Finansowego wprowadziły karty, w których zablokowano moduł bezstykowy. Mimo to płatności zbliżeniowe są u nas bardzo popularne, głównie dzięki przyspieszeniu procesu płatności i skróceniu czasu, jaki spędza się w kolejkach.

Mogłoby się wydawać zatem, że nad Wisłą bardzo sprawnie zaakceptowano bezdotykowe transakcje. Jeszcze cieplej przyjęto je jednak w Wielkiej Brytanii. Tam wystąpiła konieczność zwiększenia limitu pojedynczej płatności z 20 do aż 30 funtów (dzisiejszy kurs funta wskazuje, że to aż 173 zł). W ten sposób limit ten zbliżył się do średniej kwoty transakcji dokonywanych kartą na wyspach – dokładnie 46.92 funta (271.42 zł).

UK Cards Associated zmianę tę motywuje zapotrzebowaniem klientów. Liczba rozliczeń kartami zbliżeniowymi i ich wartość cały czas rosną. W styczniu dzięki kartom bezstykowym dokonano płatności o łącznej wartości 287 milionów funtów, a w czerwcu ta liczba wzrosła do aż 567 milionów. Tendencja ta jednoznacznie pokazuje, że przyszłość transakcji bezstykowych to prędzej zniesienie jakichkolwiek limitów, raczej niż sztuczne podtrzymywanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.