Wszystko co powinieneś wiedzieć o kursach walut i walutach

Czym są waluty i kursy walut? Co warto wiedzieć o kursach euro i kursach walut w kantorach? Czym jest kalkulator walutowy i dlaczego warto go używać? Podpowiadamy.

Waluta i kurs walut

Waluta to inaczej jednostka monetarna. Jest ona nazwą, która obejmuje dany pieniądz w konkretnym państwie. Stosuje się ją głównie w kontekście wymiany międzynarodowej. Dwie pierwsze litery w nazwie są oznaczeniem kraju, w którym ona obowiązuje, zaś kolejna dotyczy najczęściej inicjału konkretnej jednostki monetarnej. Waluty dzielimy na twarde (wymieniane praktycznie wszędzie) oraz miękkie – słabe (o ograniczonej wymienialności).

Kurs walut to kwota konkretnej waluty wyrażona w innej jednostce monetarnej. Odbywa się to na rynku walutowym. Sposobem określania wartości walutowej jest parytet monetarny. Wśród kursów walutowych wyróżniamy kursy płynne oraz kursy sztywne. Kursy pełnią funkcje informacyjną i cenotwórczą.

Notowania kursu walut

Aktualne notowania walut możemy śledzić na rozmaitych portalach internetowych poświęconych tej tematyce – przykładowo na stronie www.bankier.pl. Pozwala to być na bieżąco z bardzo zmiennymi informacjami na niepewnym rynku walutowym. To ważne dla każdego, kto posiada zagranicznych kontrahentów lub kredyty w obcej walucie. Na tej samej zasadzie działa również śledzenie kursów walut w kantorach.

Kurs euro w kantorach

Euro to waluta europejska, która występuje w postaci monet i banknotów. Jest ona prawnym środkiem płatniczym we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej. W formie gotówkowej euro po raz pierwszy pojawiło się 1 stycznia 2002 roku. Jest to bardzo popularny środek płatniczy, który pozwala na realizowanie transakcji gotówkowych w wielu państwach.

Warto śledzić kursy euro na żywo. Są one dostępne w wielu miejscach w sieci. Na stronie https://e-kursy-walut.pl/kurs-euro/ możemy zapoznawać się na bieżąco z wykresami euro na dany dzień, tydzień, miesiąc, 3 miesiące, 6 miesięcy czy rok. Także kurs euro w kantorach to cenna informacja na temat tego, jak prezentuje się kurs euro w konkretnym miejscu.

Kalkulator walutowy

Kalkulator walutowy to ogromnie przydatne narzędzie w wielu sytuacjach. Daje on możliwość przeliczenia wybranych walut na podstawie aktualnych kursów NBP. Ale to nie wszystko. Istnieje także opcja przeliczenia notowań archiwalnych – dzięki możliwości wyboru konkretnego dnia. Dodatkowo mamy również szansę obliczania różnic kursowych, które powstały podczas transakcji międzynarodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.