Wszystko co powinieneś wiedzieć o kursach walut i walutach

Czym są waluty i kursy walut? Co warto wiedzieć o kursach euro i kursach walut w kantorach? Czym jest kalkulator walutowy i dlaczego warto go używać? Podpowiadamy.

Waluta i kurs walut

Waluta to inaczej jednostka monetarna. Jest ona nazwą, która obejmuje dany pieniądz w konkretnym państwie. Stosuje się ją głównie w kontekście wymiany międzynarodowej. Dwie pierwsze litery w nazwie są oznaczeniem kraju, w którym ona obowiązuje, zaś kolejna dotyczy najczęściej inicjału konkretnej jednostki monetarnej. Waluty dzielimy na twarde (wymieniane praktycznie wszędzie) oraz miękkie – słabe (o ograniczonej wymienialności).

Kurs walut to kwota konkretnej waluty wyrażona w innej jednostce monetarnej. Odbywa się to na rynku walutowym. Sposobem określania wartości walutowej jest parytet monetarny. Wśród kursów walutowych wyróżniamy kursy płynne oraz kursy sztywne. Kursy pełnią funkcje informacyjną i cenotwórczą.

Notowania kursu walut

Aktualne notowania walut możemy śledzić na rozmaitych portalach internetowych poświęconych tej tematyce – przykładowo na stronie www.bankier.pl. Pozwala to być na bieżąco z bardzo zmiennymi informacjami na niepewnym rynku walutowym. To ważne dla każdego, kto posiada zagranicznych kontrahentów lub kredyty w obcej walucie. Na tej samej zasadzie działa również śledzenie kursów walut w kantorach.

Kurs euro w kantorach

Euro to waluta europejska, która występuje w postaci monet i banknotów. Jest ona prawnym środkiem płatniczym we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej. W formie gotówkowej euro po raz pierwszy pojawiło się 1 stycznia 2002 roku. Jest to bardzo popularny środek płatniczy, który pozwala na realizowanie transakcji gotówkowych w wielu państwach.

Warto śledzić kursy euro na żywo. Są one dostępne w wielu miejscach w sieci. Na stronie https://e-kursy-walut.pl/kurs-euro/ możemy zapoznawać się na bieżąco z wykresami euro na dany dzień, tydzień, miesiąc, 3 miesiące, 6 miesięcy czy rok. Także kurs euro w kantorach to cenna informacja na temat tego, jak prezentuje się kurs euro w konkretnym miejscu.

Kalkulator walutowy

Kalkulator walutowy to ogromnie przydatne narzędzie w wielu sytuacjach. Daje on możliwość przeliczenia wybranych walut na podstawie aktualnych kursów NBP. Ale to nie wszystko. Istnieje także opcja przeliczenia notowań archiwalnych – dzięki możliwości wyboru konkretnego dnia. Dodatkowo mamy również szansę obliczania różnic kursowych, które powstały podczas transakcji międzynarodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.