Dane w Internecie są w pewnym sensie wystawione na permanentne niebezpieczeństwo. Okazuje się jednak, że, nawet jeśli dbamy o poufność informacji o nas czy naszym koncie… w ich udostępnieniu może nas wyręczyć bank.

Na samym początku należy nadmienić, że cała sprawa doczekała się szczęśliwego finału, a bank przekonuje, że nie udostępnił żadnych informacji umożliwiających dostęp do konta. Problem ma związek z listem wysłanym do klienta BZ WBK po zainstalowaniu aplikacji mobilnej. Miał on otrzymać przesyłkę, w której znalazł się jego identyfikator NIK, hasło i dane teleadresowe, wszystko w związku z zainstalowaną aplikacją mobilną WBK. Łatwo sobie wyobrazić, że gdyby pismo wpadło w niepowołane ręce, mogłoby narobić wielu szkód. Szczególnie że Bank Zachodni umożliwia naprawdę sporo funkcji z konta bankowości elektronicznej. Jeśli posiadamy kartę kredytową – jest ona również widoczna, podobnie z kontem walutowym, z którego łatwo moglibyśmy wysłać pieniądze do kantoru internetowego z przelewem zwrotnym na nasze konto.

BZ WBK w specjalnie wydanym oświadczeniu poinformowało, że dane absolutnie nie pozwalały na dostęp do konta, a hasło, jakie zawierała korespondencja służyło do identyfikacji klienta w kontakcie telefonicznym, nie do usługi BZWBK24. Dodatkowo według banku jest to indywidualny przypadek, nie korespondencja masowo rozsyłana do klientów. Owszem, treść pisma nie pozwala na dostęp do konta bankowego. Ale po dostaniu się w (nie)odpowiednie ręce to już połowa sukcesu. Wielu z nas ma te same hasła do wielu kont, lub hasła nader oczywiste. Według badań co dziesiąty PIN to 1234. Najprawdopodobniej wystarczyłoby wystarczająco długo pokręcić się wokół delikwenta lub włamać się na jego komputer, by dostęp do jego konta w Internecie uzyskać.

Wygląda na to, że WBK nie mija się z prawdą – zgłoszeń dotyczących podobnych listów brak, a mobilne aplikacje zainstalowało zapewne wielu użytkowników w czasie powstawania tego tekstu. Mimo wszystko warto zmienić hasło, gdyż… zawsze warto prewencyjnie zmieniać i modyfikować swoje hasła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.