Czas urlopów jest naturalnie okresem wypoczynku i wyjazdów. W czasach, kiedy praktycznie każdy – od wnuka po dziadka – ma smartfon, często z bezpośrednim dostępem do internetu, warto dwa razy zastanowić się, co się dzieje ze zdjęciami, które wgrywamy do sieci.

Wiele rzeczy poruszanych w tym tekście wydają się oczywiste, ale tak samo oczywiste wydaje się, że PIN „0000” to być może nie najlepszy pomysł. Nie powstrzymuje to jednak ludzi przed używaniem go, o czym świadczą publikowane co jakiś czas zestawienia najpopularniejszych haseł.

Kwestią numer jeden jest miejsce przechowywania zdjęć. W ubiegłym roku cały świat obiegła afera związana z wyciekiem nagich zdjęć z dysków chmurze oferowanym użytkownikom iPhone’ów. Z racji, że bohaterami fotografii byli celebryci, zainteresowanie materiałami było przeogromne. W skutek skandalu okazało się przy okazji, że użytkownicy smartfona firmy Apple często nie wiedzieli lub zapomnieli o automatycznie synchronizacji zawartości dysku z wirtualnym dyskiem w internecie.

Kolejną sprawą jest udostępnianie fotografii na mediach społecznościowych. Obecnie mamy do wyborów sporo filtrów „widzialności” dodanego zdjęcia – oznacza to, że możemy ustalić grupę odbiorców fotografii. Nie należy jednak spodziewać się cudów – w momencie wysłania zdjęcia do sieci tracimy nad nim kontrolę i tak też należy myśleć o przechowywaniu plików w chmurze.

Każdorazowo warto upewnić się – czyli po prostu zapytać znajomych – czy nikt nie ma nic przeciwko publikacji zdjęcia. Należy pamiętać, że zestaw zdjęć, jaki zazwyczaj znajdujemy na profilu na facebooku oferuje bardzo konkretne informacje: miejsce zamieszkania, stan cywilny, członków rodziny, miejsce pracy, znajomych, a w skrajnych przypadkach również miejsce zabaw dzieci czy ich szkołę. Nie trzeba chyba tłumaczyć, dlaczego takie informacje mogą być niebezpieczne.

Bezpieczeństwo podczas wakacji to nie tylko dobry stan techniczny pojazdu, wymieniona waluta, ubezpieczenie i alarmowe numery telefonów. To również dbanie o możliwe konsekwencje wydarzeń, które mają miejsce podczas urlopu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.