Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował poradnik, w który streszcza zagrożenia czyhające na użytkowników komputerów i urządzeń mobilnych podłączonych do Internetu. Cały czas zwracamy zbyt mało uwagi na bezpieczeństwo naszych danych.

Dokument dostępny na stronie Urzędu jest podzielony na części poświęcone odpowiednio: informacji o niezgodnych z prawem wykorzystania usług telekomunikacyjnych, konsekwencje powyższych przewinień oraz poradnik, jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci.

Czas, gdy wyciek hasła do konta e-mail można było traktować pobłażliwie, dawno minął. Sieć nie funkcjonuje już jak rozrywka, ale jako miejsce gdzie odbywa się zarządzanie finansami, wymiana walut, spłacania kredytu. To doskonałe narzędzie do biznesu, ale gdy korzystamy z niego beztrosko, staje się doskonałym narzędziem dla złodzieja.

UKE wylicza bardziej i mniej znane taktyki i ataki, jakie zagrażają bezpieczeństwu naszych danych. Atak “Denial of Service”, “spoofing”, “stalking”, “Sim-boxing” – nie każdy internauta zna te pojęcia i sposoby na uniknięcie przykrych skutków tego, co za nimi stoi. Każdy natomiast powinien.

Poradnik stanowi też pomoc w przypadku, gdy padliśmy już ofiarą cyberprzestępców. Wylicza prawne artykuły, na podstawie których możemy dochodzić sprawiedliwości. Jest to więc skondensowana porcja wiedzy, którą powinien sobie przyswoić każdy, kto w jakikolwiek korzysta z sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.