rodzaje przelewów SEPA i IBAN

Przelew międzynarodowy: co warto o nim wiedzieć?

Bardzo wielu Polaków zdecydowało się na emigrację. Spora część z nich pozostawiła w kraju rodziny. Tematyka przelewów międzynarodowych wzbudza więc bardzo duże zainteresowanie, szczególnie zaś wśród tych osób, które na emigracji przebywają od niedawna.

Pojęcia związane z przelewami międzynarodowymi

Przelewy zagraniczne są bardzo drogie. Wszystkie dane, które znajdą się we wniosku przelewu powinny zostać wpisane poprawnie. W sytuacji, gdy dane są niepełne lub błędne, przelew nie będzie mógł zostać zrealizowany. Do tego zleceniodawca przelewu poniesie koszty prowizji, którą obciąży go bank, w którym odbiorca przelewu ma konto. Aby nie popełniać błędów, nie narażać się na koszty w wysokości nawet kilkudziesięciu euro, koniecznie trzeba poznać najbardziej podstawowe pojęcia związane z przelewami międzynarodowymi. Osoby, które zamierzają dokonywać przelewów międzynarodowych powinny przede wszystkim poznać następujące pojęcia:

  • IBAN – Jest to międzynarodowy standard zapisywania rachunków bankowych. Numer IBAN składa się z: dwóch cyfr kontrolnych, numeru rachunku bankowego, kodu kraju, w którym został założony rachunek. W przypadku rachunków założonych w Polsce będą to litery PL. Kod IBAN w polskich bankach składa się z kombinacji 26 cyfr i dwóch liter;
  • SWIFT – Nazywany jest również kodem BIC. Jest to kod, który pozwala zidentyfikować bank, do którego będzie wysyłany przelew. Kod SWIFT w zależności od banku składa się z 8 lub 11 znaków.

Jakie są opcje płacenia za przelew międzynarodowy?

Osoby, które zamierzają dokonać międzynarodowego przelewu w chwili składania dyspozycji jego dokonania zobowiązane są jednocześnie do wskazania opcji pokrycia jego kosztów. Do wyboru są:

  • opcja OUR – W tym przypadku wszystkie koszty związane z przelewem bierze na siebie nadawca;
  • opcja BEN – Koszt przelewu zostanie pokryty przez odbiorcę;
  • opcja SHA – Część kosztów zostanie pokryta przez odbiorcę, a część przez nadawcę.

Opcja pierwsza jest wybierana najczęściej. Koszty przelewów międzynarodowych nie należą do niskich, mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Na kosztach można jednak zaoszczędzić pod warunkiem, że zamiast opisywanej wyżej opcji SWIFT zostanie wybrany system SEPA. Przelewy w tym systemie mogą zostać dokonane w euro. Przelewy we wspólnej europejskiej walucie mogą być realizowane we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz w Andorze, San Marino, Szwajcarii, Liechtensteinie, Norwegii, Monako, Islandii. SEPA jest systemem jednolitym, jego koszty są bez porównania niższe niż SWIFT; za przelew w systemie SEPA klienci płacą około 10 złotych, są więc naprawdę tanie. Do tego w systemie SEPA przelewy realizowane są błyskawicznie: najpóźniej drugiego dnia roboczego pieniądze znajdą się u odbiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.