euro na forexie

Wiele osób na bieżąco śledzi prognozy kursów walut. Głównymi zainteresowanymi są wśród nich importerzy i eksporterzy, a także ci, którzy posiadają kredyty w obcych walutach. Od czego zależą zmiany w kursach walut? Czy można je przewidzieć?

 

Jak działa przewidywanie kursów walut?

Różnica w kursach walut aktualizuje się zgodnie z podażą i popytem walut. Pieniądze podobnie, jak inne towary dostępne na rynku również podlegają jego mechanizmom. Działający w Polsce eksporterzy muszą wymieniać zarobione za granicą waluty na złotówki. Do zakupu złotówek zmuszone są także banki, które chcą zakupić polskie obligacje. Mnogość transakcji kształtuje popyt i podaż, a te bezpośrednio wpływają na ostateczną cenę waluty.

Zainteresowanymi szczególnie zmianami na rynku walutowym są spekulanci. Wykorzystują oni je do zarabiania na różnicach powstałych w wyniku zmiany kursu. To transakcje przez nich zawierane zdominowały rynek, stąd obserwujemy bardzo duże wahania kursów walut po publikowaniu krytycznych dla danej waluty danych.

Kursy walut na najbliższe dni – gdzie szukać prognoz?

Wartości za jakie przyjdzie nam sprzedać lub kupić daną walutą ciągle się zmieniają. Ma na nie wpływ każda dokonywana transakcja. Informacje na temat aktualnych kursów poznajemy dzięki agencjom (Reuters Thomson, Bloomberg). Współpracują one z największymi instytucjami finansowymi i gdy są one przez nie informowane, gdy dokonują transakcji – już w momencie jej zawarcia. Kurs waluty wylicza się dla każdej sekundy, w której odbywały się transakcje. Uśredniony przesyła się klientom, a na jego bazie powstają wykresy wahań kursowych. Zmiany cen kursów najłatwiej jest zaobserwować w kantorach internetowych, które aktualizują dane co kilka sekund.

 

Jak przewidzieć kurs?

Osoby, które zajmują się przewidywaniem kursu danej waluty, zbierają i analizują informacje na temat wydarzeń ostatnich i następnych dni, które mogą mieć realny wpływ na zmianę wartości waluty. Jeśli chcemy poznać prognozę kurs euro na jutro, możemy zapoznać się z danymi, które przedstawiają nam analitycy, jednak musimy mieć świadomość, że przewidzenie zmian kursu nigdy nie będzie miało 100% dokładności.

Jak wygląda zatem procentowa skuteczność w ocenie prognozy walutowej dolara, funta czy innych dominujących walut? Skuteczność działania analityków waha się i wynosi od 25% do nawet 67%. Decydują się na handel walutami na rynku, warto jest zatem korzystać z wielu prognoz jednocześnie. Ich wspólny obraz może dać nam najlepsze możliwe wyniki, zbliżone do rzeczywistych kursów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.