Polska poligonem cyberprzestępców

Polskie banki mogą się pochwalić jednymi z najnowocześniejszych systemów informatycznych na świecie. To bardzo dobra wiadomość, ale niesie za sobą również pewien minus. Przez to, że jesteśmy w tej dziedzinie tak dobrzy, bardzo często cyberprzestępcy testują na nas swoje nowe sztuczki.

Zasada jest tu bardzo prosta – skoro uda im się dokonać przestępstwa na tak trudnym obszarze, to w krajach z gorszymi systemami będzie to jeszcze prostsze. Ostatnimi czasy Polska była pierwszym albo jednym z pierwszych krajów, w których hakerzy sprawdzali działanie swoich nowych pomysłów. Jako przykład można podać zagrożenie polegające na podmienianiu numerów kont, na numery podstawione przez przestępcę. Działo się to w ramach operacji „kopiuj-wklej”. Innym przykładem natomiast, jest złośliwe oprogramowanie Zitmo. Jego celem była kradzież jednorazowych haseł SMS-owych, służących do przeprowadzania transakcji w bankach internetowych. W tym drugim wypadku jednak, cyberprzestępcy jako pierwszy poligon doświadczalny wybrali Hiszpanię. My byliśmy ich celem numer dwa.

Czy powinniśmy zatem mocniej martwić się o bezpieczeństwo naszych pieniędzy? Polskie banki z grubsza rzecz biorąc, są dobrze przygotowane na ewentualność takich ataków. Warto pamiętać, że przezorności nigdy za wiele i sami powinniśmy także stosować dodatkowe środki ostrożności. Eksperci doradzają przede wszystkim zasadę ograniczonego zaufania, do tego, co pojawia się w internecie. Należy głównie uważać na załączniki otrzymywane pocztą elektroniczną albo oferty pojawiające się w sieci, które jawią się jako podejrzanie korzystne. Innym elementem zachowania bezpieczeństwa jest regularnie aktualizowane oprogramowanie antywirusowe. Warto przy tym pamiętać, że przy niefrasobliwym użytkowaniu internetu, na niewiele się ono zda. Ostrożność należy zachować także, wchodząc na stronę naszego banku, w celu dokonania transakcji. Jeśli w trakcie tej operacji pojawią się podejrzane komunikaty, proszące nas o podanie numeru telefonu albo zainstalowanie dodatkowego certyfikatu bezpieczeństwa, należy w takim wypadku skontaktować się z bankiem i wyjaśnić sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.