Ochrona danych osobowych ma swoje święto

Żyjemy w czasach, w których informacja jest towarem. Tym istotniejsza jest świadomość wszelkich zagrożeń wynikających z beztroskiego zarządzania danymi osobowymi. Przekonywać do tego nikogo nie trzeba: w większość internetowych oszustw przynajmniej jako jeden z powodów można wymienić nieostrożność w udzielaniu poufnych informacji.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przez konferencje oraz wydawanie ostrzeżeń stara się zwiększyć świadomość użytkowników Internetu dotyczącą niebezpieczeństw związanych z ujawnianiem naszych danych osobom trzecim. Taki cel przyświeca zorganizowanemu 28 stycznia przez GIODO VIII Dniu Ochrony Danych Osobowych. Gwoździem programu była trzysesyjna konferencja „Prywatność w cyfrowym świecie”. Ta odbyła się w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie, zaś strona www.giodo.gov.pl opublikowała jej program:

 

  • I sesja Granice personalizacji w świecie BIG DATA
  • II sesja Aplikacje mobilne a prywatność użytkowników
  • III sesja Powszechna edukacja cyfrowa warunkiem skutecznej ochrony prywatności

Oficjalna strona Inspektora Obchody Dnia Ochrony Danych Osobowych były otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Uczestnicy poza konferencją mogli zaopatrzyć się w różnego rodzaju materiały dotyczące poufnych informacji i ich ochrony, między innymi publikacje Biura GIODO. Dla uczestników przewidziano również możliwość zasięgnięcia bezpłatnych porad prawnych.

Dane osobowe to szczególnie cenne informacje, od kiedy przenieśliśmy nasze finansowe życie do sieci. Szybkość i wygoda nowych możliwości może jednak zostać okupiona dużym kosztem. Konta (często w więcej, niż jednym banku), lokaty, kantor online, internetowe pożyczki – przez nieodpowiedzialne poruszanie się i korzystanie z zasobów sieci możemy zagwarantować osobom trzecim dostęp do naszych środków zebranych w tych miejscach. Misją GIODO jest, by takie sytuacje zdarzały się jak najrzadziej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.