Nie bądź „słupem”. Pilnuj swoich danych

Zakładanie konta „na słupa”, staje się wśród przestępców jedną z popularniejszych metod wyłudzania pieniędzy. Większości osób wydaje się, że owymi „słupami” są zazwyczaj przedstawiciele marginesu społecznego. Nie posiadają nic, więc nie ponoszą żadnego ryzyka finansowego takich operacji. Jednak „słupem” może stać się każdy.

Zacznijmy może od przybliżenia tego, po co zakłada się konta w ten sposób i jakie szkody może ten proceder wyrządzić. Funkcjonalność takich rachunków jest dla przestępców bardzo szeroka. Przede wszystkim mogą je sprzedać, jako tzw. konta anonimowe. Są one dla niektórych bardzo łakomym kąskiem, ponieważ można na nim ukryć pieniądze przed urzędem skarbowym czy komornikiem. Najczęściej jednak służą one dla przestępców, jako skrytka z pieniędzmi kupców takich kont, które później wypłacają na swoje potrzeby. Przestępcy często wykorzystują owe rachunki także na aukcjach internetowych. Wystawiają tam fikcyjne towary, a opłaty za nie, przyjmowane są na założone nielegalnie konta. Za pomocą kont „na słupa”, zaciąga się też tzw. chwilówki, zakłada zdalnie inne konta metodą „na przelew” (takową ma w swojej ofercie kilka polskich banków), a także wprowadza do obrotu pieniądze z nielegalnych źródeł.

Tak naprawdę ofiarą procederu zakładania kont „na słupa”, może paść każdy z nas. Najczęściej dzieje się to bez naszej wiedzy. Przestępcy chcąc zdobyć nasze dane, potrzebne do założenia konta, działają zwykle w następujący sposób: umieszczają w sieci ogłoszenie o pracę, w którym wymagają od potencjalnej ofiary wysłania skanu dokumentów, a także przelania na podany numer konta opłaty rekrutacyjnej. Tym sposobem posiadają wszelkie dane, niezbędne do założenia fałszywego konta.

Łatwo się zatem domyślić, że wszelkie nielegalne operacje wykonywane przez przestępców, są przypisywane ich ofiarom. To one muszą później udowodnić swoją niewinność. Takie procedury są z reguły czasochłonne i nieprzyjemne. Ponadto może do tego dojść również postępowanie komornicze. Wszelkie dane osobiste, powinny być zatem strzeżone przez internautów jak oko w głowie. To tak naprawdę jedyny pewny sposób, aby nasze pieniądze były naprawdę bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.