Mobilni jeszcze bardziej zagrożeni

Wiele mówi się o tym, że popularność urządzeń mobilnych i przeznaczonych na nie aplikacji, rośnie z dnia na dzień. Niestety wraz z tym, rośnie także liczba złośliwych oprogramowań, które mogą „mobilnym” przysporzyć sporo zmartwień. Pokazują to najświeższe dane, zgromadzone przez Kaspersky Lab.

Dane dotyczą stycznia bieżącego roku. Według nich w ubiegłym miesiącu firma zgromadziła aż 200 tysięcy próbek złośliwego oprogramowania na urządzenia mobilne. To aż o 34% więcej niż wynik odnotowany w listopadzie ubiegłego roku. Eksperci Kaspersky Lab, wcale nie poprzestają na złych informacjach, przez przytoczenie powyższych danych. Ich zdaniem najbardziej zagrożone są urządzenia mobilne, działające na systemie Android. Dla niego bowiem istnieje ponad 10 milionów szkodliwych aplikacji.

Takie oprogramowania mogą wyrządzić sporych szkód. Najczęściej działają jednak w podobny sposób. Polega on na wykradzeniu informacji finansowych użytkowników. Bardzo często są to dane uwierzytelniające czytelnika, które ten wysyła na serwer banku.

Eksperci Kaspersky Lab mają jednak kilka rad, jak zabezpieczyć się przed złośliwymi aplikacjami. Przede wszystkim doradzają nieaktywowanie trybu programisty na swoich urządzeniach. Zalecają także wyłączenie opcji instalowania aplikacji z nieznanych źródeł, a zamiast tego pobieranie i instalowanie oprogramowań wyłącznie z oficjalnych kanałów. Ważnie jest także, aby w trakcie procesu instalacji, zapoznać się dokładnie z tym, jakich aplikacja wymaga przywilejów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.