kursy walut euro

Waluta Euro to obok Dolara prawdopodobnie najbardziej popularne w naszym kraju waluty obce. Nie powinno budzić to zaskoczenia. Dolar bowiem od lat był ta najbardziej pożądaną walutą, Euro zaś częścią naszego współczesnego świata, gdy zostało wprowadzone w wielu krajach UE. Ze względu na bliskość tej waluty naszemu krajowi ze względów geograficznych kurs Euro wzbudza spore zainteresowanie naszych rodaków. Obok tych dwóch walut zainteresowanie budzi jeszcze Frank szwajcarski a także Funt Brytyjski, który zawsze była waluta wysoko stojąca w stosunku do złotego. A jak wygląda obecnie sytuacja Euro, czy można się spodziewać jakichś szczególnych zmian na tym polu, czy może kurs Euro rzeczywiście jest stabilny?

Pojawienie się Euro

Waluta Euro pojawiła się w transakcjach bezgotówkowych w roku 1999, a w 2002 została wprowadzona w 12 krajach UE w formie gotówkowej i stała się podstawową walutą w tych krajach. Wycofanie walut narodowych nastąpiło pół roku później. Kilka razy następnie doszło do rozszerzenia strefy o kolejne kraje, które rezygnowały ze swojej narodowej waluty na rzecz Euro.

Stosunek do złotego

Pojawienie się Euro na rynku związane było z koniecznością dokonania wyceny w stosunku do innych narodowych walut. Jeśli chodzi o polskiego złotego to Euro rozpoczęło z poziomu około 4,24 zł za jeden Euro, tak więc ten początkowy kurs jest bardzo podobny do kursu jaki obecnie spotykamy, niedużo niższy. Jednak w całym okresie blisko 20 lat istnienia waluty mieliśmy pewne wahania, które rzeczywiście warto zauważyć i ocenić pod ich kątem funkcjonowanie tej waluty.

Jeśli chodzi o swój najniższy poziom można mówić o dwóch momentach, w których Euro było dużo tańsze niż początkowo czy tez obecnie. Pierwsza sprawa to około pół roku przed wejściem do obrotu gotówkowego cena była na poziomie około 3,4 zł za 1 Euro i taka wycena była wynikiem utrzymujących się przez pewien czas spadków ceny waluty. Kolejna sprawa to początki światowego kryzysu gospodarczego, gdy Euro było najtańsze w historii i kosztowało około 3,2. Natomiast swoje maksima Euro uzyskało właśnie około pół roku po minimum, gdy cena sięgała 4,89 zł za 1 Euro. Podobna cena była w okresie tuż przed polskim wejściem do UE.

Obecna sytuacja na rynku walutowym jest raczej dość stabilna i jeśli chodzi o kurs Euro w stosunku do złotówki to nie widzimy znaczących wahań. Od kilku lat utrzymuje się on na podobnym poziomie około 4,3 i pojawiają się wyłącznie delikatne wahania w górę i w dół, które zazwyczaj nie sa większe niż 6-8 groszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.