Mogłoby się wydawać, że po aferze Amber Gold oraz wielu doniesieniach o niewypłacalnych firmach obiecujących złote góry, Polacy będą ostrożniejsi przy wyborze oferty inwestycyjnej. Mimo to cały czas wielu klientów decyduje się na firmy obiecujące wielkie zyski, które później okazują się wyłudzać pieniądze.

W związku z tym Komisja Nadzoru Finansowego rozpoczęła kampanię informacyjną „Sprawdź, komu powierzasz”. W jej ramach KNF chce uświadamiać młodocianych inwestorów w kwestiach realiów rynku i oddzielenia nierealnych ofert od atrakcyjnych, rzeczywistych propozycji. Nowe przedsiębiorstwa odpowiedzialne za te pierwsze nie powinny mieć problemu z prowadzeniem działalności, szczególnie w dobie przemian w ZUS i OFE. Wykorzystując niepewność klientów w kwestii emerytury, obietnica wysokiej stopy zwrotu potrafi przyciągnąć uwagę klientów. W związku z tym, że coraz większe ilości ludzi powierza swoje oszczędności niesprawdzonym firmom, Komisja Nadzoru Finansowego wydała oświadczenie w ich sprawie:

Drogi Kliencie instytucji finansowych,

w okresie spowolnienia gospodarczego i niskich stóp procentowych istnieje pokusa osiągania ponadprzeciętnych zysków. Dlatego na rynku pojawiają się oferty wzbudzające podejrzenie legalności ich oferowania. Brak odpowiedniej wiedzy i źródeł weryfikacji informacji może doprowadzić do problemów finansowych.

Zanim podejmiesz decyzję finansową i wybierzesz firmę, której chcesz powierzyć swoje środki, sprawdź legalność jej działania oraz bezpieczeństwo lokowanych środków. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zachęca do weryfikacji podmiotów rynku finansowego w rejestrach dostępnych na stronach internetowych KNF oraz sprawdzenie, czy powierzone im środki podlegają publicznemu systemowi gwarantowania. Istotnym źródłem informacji jest również lista ostrzeżeń publicznych, na której umieszczone są podmioty prowadzące działalność bez odpowiedniej licencji KNF. Na takie firmy klient powinien szczególnie uważać, bowiem istnieje wobec nich podejrzenie prowadzenia działalności niezgodnej z przepisami prawa.

Pamiętaj, że ryzyko jest stale obecne w gospodarce. Nadzorowane instytucje finansowe są samodzielnymi podmiotami gospodarczymi dążącymi do osiągnięcia zysku i zarządzającymi ryzykiem. Na stronie KNF możesz znaleźć informacje o sytuacji i ryzyku w poszczególnych nadzorowanych sektorach. Pamiętaj jednak, że nadzór KNF nie zwalnia z odpowiedzialności za samodzielne decyzje ani instytucji finansowych, ani ich klientów.

Nie wszystko złoto, co się świeci. Sprawdź, komu powierzasz swoje pieniądze.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego

Z treścią informacji wraz z klipem wideo promującym akcję można się zapoznać na stronie Komisji. Jest to kolejny dowód w sprawie bezpiecznego lokowania oszczędności. Podobne internetowe propozycje wielkich zysków przy niskich kosztach ostatnio spływały również z rynku FOREX, gdzie obiecywano darmowe szkolenie z rynku wymiany walut. Podobne firmy, tak jak wiele internetowych ataków phishingowych zarabiają na naiwności klientów. Pozostaje starać się, by nie trafić do tej grupy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.