Karty zbliżeniowe bardzo popularne w Polsce

Polacy uwielbiają korzystać z bankowości mobilnej i kart zbliżeniowych. Znajdujemy się w gronie liderów w europie pod względem liczby ich wydania i przeprowadzonych transakcji. Niewykluczone, że za 3-4 lata blisko co druga płatność będzie realizowana zbliżeniowo.

Nie tylko karty

Według danych szacunkowych, w Polsce jest już ok. 5 mln kart zbliżeniowych. Bardzo je lubimy, ponieważ upraszczają nam realizowanie drobnych transakcji. Coraz większą popularnością cieszą się również zegarki, telefony, breloczki, a nawet maskotki, które umożliwiają nam płatności zbliżeniowe. Jak to możliwe? Urządzenia te mają wbudowany chip, który współpracuje z terminalem i umożliwia nam uregulowanie należności, tak samo jak karta. Prawda, że proste?

Większe ryzyko

Korzystanie z kart i gadżetów do płatności zbliżeniowych wiąże się jednak z szeregiem niebezpieczeństw. Największym jest brak konieczności uwierzytelniania transakcji. To, co na co dzień ułatwia nam płacenie, może być doskonałym „prezentem” dla potencjalnego znalazcy karty lub złodzieja. Warto zatem zatroszczyć się o ustawienie niskiego limitu dokonanej transakcji oraz ograniczenie ich dziennej ilości. Dzięki temu nie narażamy się na większe straty.
Rozwiązaniem może być też ubezpieczenie karty. W przypadku zgłoszenia kradzieży, bank może zwrócić nam równowartość utraconych środków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.