Karty zbliżeniowe bezpieczne również na Wyspach

Karty zbliżeniowe zyskały popularność nie tylko w Polsce. Zagranica co prawda z nieco większą nieufnością podchodzi do tematu bezdotykowych płatności, nie da się jednak ukryć, że ich krytyka stopniowo zanika. Kolejny argument, który wytrąca oręż z ręki krytykom kart, pochodzi z Wysp i organizacji Financial Fraud Auction UK.

Stowarzyszenie opublikowało właśnie badania, które opisują stopień bezpieczeństwa tych kart. Według jego wyników ilość oszukańczych transakcji jest minimalna. Okazało się, że na każde 100 funtów wydane z wykorzystaniem karty zbliżeniowej skradzione zostaje 0.7 pensa (biorąc pod uwagę dzisiejszy kurs funta, jest to 3.88 grosza na wydane 555 zł). Od wprowadzenia kart zbliżeniowej w Wielkiej Brytanii suma skradzionych pieniędzy w porównaniu z rokiem poprzednim zmieniła się bardzo nieznacznie.

Nie jest tajemnicą, że w Polsce karty wyposażone w moduł zbliżeniowy przyjęły się bardzo dobrze. Bankowość internetowa, wymiana walut online, bezobsługowe banki, płatności mobilne czy wreszcie bezstykowe. Wyprzedziliśmy w tym niejednokrotnie lepiej rozwinięte systemy bankowości, które – np. właśnie Wielka Brytania – przekonują się do rozwiązań funkcjonujących nad Wisłą już od jakiegoś czasu.

Przypomnijmy, że od czasu wprowadzenia kart zbliżeniowych w Polsce Komisja Nadzoru Finansowego nakazała bankom udostępnienie klientom możliwości wyłączenia modułu zbliżeniowego. Jak wykazały badania, nieznacznie zmniejszyło to zainteresowanie, jakimi cieszyły i cieszą się karty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.