W związku z wprowadzaniem najnowszych zdobyczy technologii do finansów, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma pełne ręce roboty. Ostatnio zajmował się głównie kwestią kart zbliżeniowych i ataków phishingowych (których ofiarą prawdopodobnie padł sam GIODO). Ostatnio Wojciech Wiewiórowski wypowiedział się na temat zagrożeń wynikających z używania aplikacji mobilnych.

Jak powiedział Inspektor Agencji Prasowej Newseria, przy instalacji nowych programów na urządzenia mobilne nie zapoznajemy się z regulaminami użytkowania. Nagminne jest zgadzanie się na dostęp do wszystkich obszarów, jakie wymaga aplikacja, a także wyrażanie zgody na zapisy, o których nie mamy pojęcia, ponieważ nie przeczytaliśmy dokładnie umowy z dostawcą programu. Nieuważne osoby dzielą się nie tylko informacjami o sobie, ale również o innych, jeśli zagwarantują dostęp do książki teleadresowej. Wówczas dane są nie tylko wysyłane, ale też z perspektywy twórcy aplikacji zupełnie legalne.

Wiewiórkowski wskazywał na duże (i stale rosnące) możliwości synchronizacji urządzeń z komputerami pokładowymi samochodów itp. Przytoczył przykład serwisanta samochodu, który może mieć dostęp do danych, jakie zostały wysłane do komputera pokładowego przy parowaniu auta z iPadem. Naturalnie będzie to muzyka, ale przy okazji może to też być lista kontaktów, kalendarz, etc. W przypadku adwokata będzie to lista klientów, w przypadku lekarza – pacjentów, szefa kantoru internetowego – kontrahentów, komornika – dłużników. Tę listę można ciągnąć bez końca. Zawsze natomiast będą to poufne dane, które wyciekły wskutek nieodpowiedzialnego posługiwania się smartfonami lub innymi mobilnymi nowinkami.

Należy pamiętać, że jeśli takie dane raz zostaną udostępnione, nie mamy co liczyć na ich wyjście z obiegu. Informacje o nas mogą trafić do jednej lub kilku- oraz kilkunastu baz danych. GIODO przypomina zatem, by krytycznie wybierać instalowane programy i czytać regulaminy. Trzeba też się zastanowić, czy aplikacja odtwarzająca dźwięk bicza musi mieć dostęp do naszych danych? Może warto poszukać zamiennika?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.