Kilka ostatnich lat to okres, gdy na rynku walutowym bardzo wiele się dzieje. Teoretycznie można zauważyć pewnego rodzaju stabilizację, jednak jeśli bliżej przyjrzymy się kilku ostatnim latom zobaczymy, że na tym rynku jednak sporo się działo i były zmiany, które obecnie są nadal mocno odczuwane przez ludzi. O jakie zmiany przede wszystkim chodzi? Co zdecydowało o tym, że niektórzy na zmianach walutowych stracili, zaś inni byli w stanie się na nich wzmocnić?
Frank szwajcarski – najbardziej dynamiczne zmiany
Mówiąc o zmianach na rynku walutowym przede wszystkim musimy wziąć na tapetę walutę rodem z niezależnej i neutralnej Szwajcarii. Dla naszych rodaków to właśnie ta waluta i jej zmiany w ostatnich 10 latach stały się przyczyna licznych dyskusji i wielu problemów z jakimi ludzie musieli sobie radzić. Dlaczego tak było i o co tak naprawdę chodzi? Oczywiście o sławne już w jakieś mierze kredyty frankowe, o których w ostatnich latach mogliśmy bardzo wiele słyszeć.
O co tak naprawdę chodzi?
Kredyty hipoteczne w walucie rodem ze Szwajcarii
Mniej więcej 10 lat temu zaczął się boom na kredyty hipoteczne zaciągane nie w złotówkach, ale w walucie szwajcarskiej. Przez około 3 lata od roku 2005 do roku 2008 waluta ta straciła około złotówkę ze swojej wartości i kosztowała mniej więcej 2 złote, chwilami nawet poniżej 2 zł. To sprawiło, że banki zaczęły zachęcać do zaciągania kredytów w tej walucie przedstawiając je jako korzystniejsze dla klienta i pozwalające na zmniejszenie potencjalnej raty w stosunku do jej wysokości, gdy kredyt będzie zaciągany w walucie polskiej.
Rzeczywiście wiele osób z takich kredytów zdecydowało się skorzystać i w tym okresie wiele banków podpisało umowy na kredyty w walucie obcej. Jednak sytuacja zmieniła się w kolejnych latach, gdy okazało się, że osłabienie franka było tylko chwilowe. Banki zaś zdecydowały się to wykorzystać i wprowadziły ofertę kredytów hipotecznych w obcej walucie. Doszło tym samym do sytuacji, w której frank stawał się coraz droższy a to doprowadziło do tego, że zaczęły rosnąć raty kredytów. W pewnym momencie frank nawet podwoił swoją rzeczywistą wartość w stosunku do wysokości z chwili zawarcia kredytu a to sprawiło, że wiele osób zamiast mieć coraz mniejsze zadłużenie ma po latach spłaty kredyt wyższy niż na samym początku. Frank Szwajcarski tak pewny i bezpieczny okazał się niezwykle zdradliwy i doprowadził wiele osób do finansowych problemów, obecnie gdy raty kredytów stały się zbyt wysokie, by dało się je bez problemu spłacać.