Dbajmy o bezpieczeństwo naszych kart

Stale rośnie popularność kart płatniczych w transakcjach dokonywanych przez Polaków. Obok niewątpliwego komfortu, zjawisko to ma też pewien minus. Im coś staje się popularniejsze, tym bardziej jest narażone na ataki złodziei. Dzieje się tak również w przypadku kart. Jest jednak kilka sposobów, aby zwiększyć ich bezpieczeństwo, a co za tym idzie, również naszych pieniędzy.

Zacznijmy od zagrożeń, jakie czekają nas przy okazji wypłacania gotówki z bankomatu. Maszyny te bardzo często są obiektem ataków złodziei. Polegają one np. na instalowaniu w nich kamerek rejestrujących wpisywanie kodów PIN lub umieszczanie skanera do kopiowania danych w otworze do wprowadzenia karty. To drugie zwane jest skimmingiem. Jeśli nabierzemy jakichkolwiek podejrzeń co do bezpieczeństwa bankomatu, powinniśmy jak najszybciej zaniechać wybierania z niego pieniędzy. O ile wpisując kod PIN, możemy zasłonić klawiaturę ręką, tak w wypadku skanera w czytniku kart sprawa jest bardziej skomplikowana. Warto takiemu czytnikowi się przyjrzeć i porównać, czy nie różni się od jego zdjęcia, które w niektórych wypadkach pojawia się na wyświetlaczach bankomatów. Jakiekolwiek różnice łatwiej jest zauważyć w bankomatach, z których korzystamy często, np. tych obok naszego miejsca zamieszkania. Eksperci twierdzą też, że maszyny znajdujące się przy oddziałach banku, są zdecydowanie mniej narażone na ataki, niż te wolno stojące.

Naszym częstym przewinieniem jest trzymanie zapisanego kodu PIN, przy karcie płatniczej czy karcie walutowej. Oczywiste jest, że nie każdy musi zapamiętać ten ciąg cyfr, ale metod ich zapisu i przechowywania go jest wiele. Ta wymieniona wyżej jest najgorszą z możliwych, bo w razie zguby, bądź kradzieży karty, podajemy złodziejowi na tacy narzędzie do jej pełnego używania. Jeśli nie chcemy zaprzątać swojej pamięci tym kodem, możemy zapisać go w formie prostego szyfrowania. Innym rozwiązaniem, jest po prostu trzymanie go w innym miejscu, niż naszą kartę.

Zawsze można również poprosić bank o stałe monitorowanie transakcji zawieranych kartą płatniczą. Jest to przydatne zwłaszcza w wypadku, gdy złodzieje za pomocą skanera zdobędą dane z naszego kawałka plastiku. Dzięki temu banki za pomocą specjalnych systemów operacyjnych mają wiedzę na temat wszelkich operacji na naszym koncie i mogą wychwytywać ewentualne nieprawidłowości.

Kluczowymi są także dość oczywiste rzeczy, jak czytelne podpisanie naszej karty, czy pilnowanie jej podczas płacenia nią w sklepie, czy restauracji. Od jakiegoś czasu czynny jest również numer telefoniczny, pod którym możemy zgłosić zaginięcie jakiejkolwiek karty: 828 828 828. Łącząc się z nim, dyspozytorzy przekierują nas do naszego banku, gdzie możemy zabezpieczyć nasze konto przed ewentualnym atakiem złodzieja karty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.