Bitcoin – ta nazwa pojawia się dzisiaj wokół nas naprawdę często. Mówi się o niej w kontekście zmian na rynku finansowym, innowacji, prawdziwym sukcesie, kryptowalutach… Słowem warto znać pojęcie bitcoin oraz wiedzieć dokładnie, co się pod nim kryje.
Czym jest kryptowaluta?
Zanim jednak dojdziemy do tego, czym dokładnie jest bitcoin należy wspomnieć, że jest to pierwsza i obecnie najbardziej popularna kryptowaluta. Co to jest? Otóż kryptowaluta określana jest najczęściej jako cyfrowy nośnik wartości. Kryptowaluta bowiem nie ma swojego odpowiednika w świecie materialnym i może oznaczać w zasadzie wszystko – nieruchomość, mienie, usługę, przedmiot albo właśnie pieniądze. Generalnie jednak istnieje kurs kryptowalut, który mówi nam, jaka kryptowaluta przedstawia obecnie jaką wartość pieniężną.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o kryptowalutach? Otóż generalnie jest to system finansowy, który powstał bez jakiegokolwiek udziału banków czy innych instytucja. Opiera się zatem na zasadach wolnego rynku, zaś „krypto” oznacza tutaj anonimowość użytkowników. Warto jednak nadmienić, że ta anonimowość już nie jest pełna, bowiem poszczególne służby nauczyły się odcyfrowywać blockchain, na którym opiera się system kryptowalut.
Bitcoin – najpotężniejsza kryptowaluta
Wracając jednak do Bitcoin – co trzeba koniecznie wiedzieć o tej walucie? Otóż przede wszystkim działa ona na wszystkich zasadach opisanych powyżej. Zatem ponownie mamy tu do czynienia z anonimowością, wolnym rynkiem, bezpośredniością transakcji itd.
Warto jednak zacząć od początku. Otóż za twórcę systemu Bitcoin podaje się Craig Steven Wright działający pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Jednakże nie podał on żadnych dowodów, w związku z czym istnieją spekulacje, że za stworzenie Bitcoina odpowiedzialny jest zespól naukowców, matematyków i informatyków.
Co trzeba wiedzieć o Bitcoinie? Otóż na początku swojego istnienia wartość jednego Bitcoina wynosiła około dolara, potem szybko wzrosła do 100 dolarów, a jeszcze cztery lata później było to już ponad 11 tysięcy dolarów – ostatni wyniki mniej więcej odwzorowuje ostatnie notowania Bitcoin. Warto jeszcze dodać, że liczba bitcoinów jest stała i wynosi 21 milionów. Jeden bitcoin dzieli się na aż 100 milionów drobniejszych jednostek zwanych satoshi.
Warto jednak przejść do najważniejszej sprawy – co w zasadzie możemy zrobić posiadając bitcoin? Czy takie kryptowaluty są gdzieś respektowane? Oczywiście! Pamiętajmy bowiem, że jak zostało to powiedziane na początku, bitcoin może reprezentować w zasadzie wszystko. Może to być zarówno mienie, nieruchomość, lokata, inwestycja, przedmiot. Czy zatem można kupić burgera za bitcoiny? Oczywiście, że tak!
Na koniec warto powiedzieć jeszcze kilka słów o samym procesie zakładania konta i wejścia w świat kryptowalut. Otóż przede wszystkim na początek warto przejrzeć inne dostępne na rynku kryptowaluty, jak chociażby Ethereum . Może się bowiem okazać, że któraś z nich w rankingu kryptowalut skonstruowanym pod nasze cele, wypada znacznie korzystniej. Więcej o kryptowalutach tutaj.