Bezpieczne zakupy w internecie? Policja radzi

CBOS opublikował dane, z których wynika, że w ubiegłym roku co drugi Polak robił zakupy w internecie. Wiele osób jednak nie wie, jak to robić bezpiecznie. Z pomocą przychodzi nam poradnik, opublikowany przez policję.

Zasada ograniczonego zaufania

Policja radzi, by zawsze kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Na portalach aukcyjnych najlepiej kupować od osób, które mają już dużą historię i pozytywne komentarze. Opinii warto zasięgnąć również w internecie, szukając informacji na temat firmy czy samego sprzedającego. Powinniśmy również korzystać ze znanych i sprawdzonych portali. Nie zawsze na pierwszym miejscu powinniśmy zatem stawiać kryterium ceny.

Bezpieczeństwo danych osobowych

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić również na to, czy przy finalizowaniu transakcji połączenie jest bezpieczne. Musimy uniknąć sytuacji, gdy nasze dane osobowe trafią w niepowołane ręce, bo to może przysporzyć nam wielu nieprzyjemności. Szukajmy zatem na dole strony symbolu zamkniętej kłódki. Jeżeli jest możliwość opłacenia towaru przy odbiorze dostawy, korzystajmy z tej opcji.

Rób zakupy z głową

Niezależnie od tego, co i gdzie zamierzasz kupić, pamiętaj o tym, by zakupy robić z głową. Zastanów się spokojnie przed wybraniem oferty, jeżeli masz jakieś wątpliwości, skontaktuj się ze sprzedającym i wyjaśnij je.

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa przy zakupach przez internet znajdziecie na stronie policji: http://www.policja.pl/pol/profilaktyka/8282,Jak-bezpiecznie-kupowac-w-sieci.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.