Święta to wzmożony czas zakupów. Centra handlowe pękają w szwach, mnóstwo transakcji zostaje zawieranych gotówką i kartą, w sklepach i w internecie. Symboliczną datą początku świątecznego szaleństwa wydawania pieniędzy jest „Czarny Piątek”. Przypadający po amerykańskim święcie dziękczynienia dzień oznacza olbrzymie  promocje, od niedawna również w Polsce. Od tej daty powinien zacząć się nie tylko okres wydawania pieniędzy, ale i wzmożonej czujności.

W świątecznym szale zakupów łatwo stracić głowę. Pośpiech, nieuwaga, lekkomyślność – to właśnie te okazje czynią złodzieja. Szczególnie przed świętami Bożego Narodzenia przestępcy będą czyhać na naszą nieuwagę. Przypominamy, że nawet w gorącym, przedświątecznym czasie warto zachować zimną głowę.

GOTÓWKA

Największym zagrożeniem związanym z płaceniem gotówką są fałszywe banknoty. NBP rozpoczęło co prawda emisję zmodernizowanych, bezpieczniejszych pieniędzy, ale nie da się ukryć, że mało kto przykłada do ich autentyczności należytą wagę. W razie dokonywania zakupów na rozmaitych targach, rynkach i stanowiskach wolnostojących trzeba też zwrócić uwagę na otrzymywaną resztę. W razie płacenia w walutach obcych warto dać sobie chwilę na dokładne obliczenia, czy kurs wymiany nie jest sztucznie zawyżony.

KARTA

Popularne ostatnio płatności zbliżeniowe znacznie usprawniają dokonywanie zakupów i skracają czas spędzony w kolejkach. Należy jednak przy tym pamiętać, że podobnie jak my, korzystać z z karty może złodziej lub jej znalazca. Stąd konieczne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenia również w zakresie przechowywania karty – zguba może narazić nas na duże straty. Kolejną bardzo ważną kwestią są wypłaty w bankomacie. Za każdym razem warto sprawdzić, czy maszyna, z której mamy zamiar wypłacić gotówkę, nie nosi znamion manipulowania przy niej. Jeśli coś wzbudzi nasze podejrzenia, może to oznaczać, że bankomat został wyposażony w nakładkę na klawiaturę mająca zapamiętać nasz kod PIN lub kamerę rejestrującą nasze operacje.

INTERNET

Płatności w sieci należy się osobny rozdział, gdyż jest to wynalazek stosunkowo nowy i wciąż sporo osób jest z nim zaznajomionych tylko po macoszemu. Podobnie jak z bankomatem, każde logowanie do konta bankowego powinno poprzedzić upewnienie się, że znajdujemy się na stronie banku, która dodatkowo jest szyfrowana (zawiera prefiks ‘https’). Dodatkowo warto sprawdzić naszego sprzedawcę. Renomowani kontrahenci dają pewność, że nasze zakupy są bezpieczne, a sprzedawca nie rozpłynie się w powietrzu po wpłaceniu pieniędzy.

Najważniejszym środkiem ostrożności, jaki można podjąć, to rozwaga przy dokonywaniu zakupów. Przestępcy – zarówno w internecie, jak i w rzeczywistości – żerują przede wszystkim na ludzkiej naiwności. Nie warto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.